Smiley Afterschool location menu contacts

:) PROGRAM DE VARA ;)

Sosirea in gradinita, activitati la alegere.

Mic dejun.

Activitati instructiv educative.

Pranz.

Somn - Activitati recreative.
Gustare.

Activitati instructiv educative.

Plecarea din gradinita

Smiley Kindergarten este o gradinita particulara autorizata MEC. Gradinita functioneaza cu trei grupe de copii:

integrari si adaptari rapide a copiilor nou-veniti in spatiul gradinitei.De asemenea, fiecare grupa are spatiul propriu, cu dotari specifice varstei, concepute pentru a ajuta copii sa invete intr-omodaliate structurata dar in acelasi timp distractiva.

Mancarea este pregatita de personal calificat, cu un meniu diversificat, specific varstei, sub atenta supraveghere si indrumare a medicului pediatru.Copiii beneficiaza de asistenta medicala periodica ( cel putin de 2 ori pe saptamana) si de control stomatologic trimestrial.

Optional asiguram si transport cu microbuzul gradinitei.

- mica ( de la 1,8 ani la 3 ani )
- mijlocie ( de la 3 ani la 5 ani )
- mare ( de la 5 ani la 7 ani)

Fiecare grupa este formata din maxim 12 copii, permitand astfel educatoarei sa urmareasca indeaproape evolutia fiecarui copil in parte, oferind in acelasi timp si posibilitatea unei

tarife

• Vizite la Gradina Zoologica , Gradina Botanica, Muzee
  • Vizite in parcuri: Cismigiu, Herastrau
  • Excursii
  • Sarbatorirea zilei de nastere la cerere
  • Petreceri pentru copii

gradinita

Copilul este o entitate care evolueaza de-a lungul parcursului sau educational. Activitatile curriculare din cadrul gradinitei reprezinta primul pas al copilului pe acest drum al invatarii, in aceasta experienta a cunoasterii raportata la timpul si societatea din care face parte.

De-a lungul timpului, indiferent de situatie, scopul principal al Gradinitei Smiley a fost si va fi acela de a constitui un mediu fericit, sigur si stimulativ, in care orice copil se poate juca si invata. Avand ca baza Programa MEC, activitatile zilnice desfasurate la Smiley asigura nevoile individuale ale copiilor si stimuleaza modul in care acestia isi formeaza si dezvolta diferite abilitati din punct de vedere social, intelectual, fizic si creativ.

Toate acestea, pe langa activitatile de baza de tipul educarii limbajului si comunicarii, stiintelor (matematica si cunoasterea mediului), artelor (muzica, arte plastice) , activitati practice si fizice, precum si cunoasterea si intelegerea generala a lumii inconjuratoare prin intermediul stimulilor, constituie varianta optima de imbinare a jocului cu invatarea, pregatind astfel terenul pentru introducerea copilului in mediul scolar.

Activitati curriculare:

1. Domeniile de dezvoltare:

• Dezvoltare fizica, sanatate si igiena personala;
  • Dezvoltarea socio-emotionala (abilitatile de interactiune, acceptarea si respectarea diversitatii, dezvoltarea comportamentelor prosociale, dezvoltarea conceptului de sine, a controlului si expresivitatii emotionale);
  • Dezvoltarea limbajului, a comunicarii si a premiselor citirii si scrierii (comunicare receptive si expresiva, experienta cu cartea, cunoasterea si aprecierea acesteia; dezvoltarea capacitatii de discriminare fonetica, asocierea sunet-litera, constientizarea mesajului vorbit/scris);
  • Dezvoltarea cognitiva si cunoasterea lumii (dezvoltarea gandirii logice si rezolvarea de probleme, cunostinte si deprinderi elementare matematice, cunoasterea si intelegerea lumii);
  • Capacitati si atitudini in invatare (curiozitate si interes, initiativa, persistenta in activitate, creativitate)

2. Activitati didactice:

• Dezvoltarea limbajului
  • Activitate matematica
  • Cunoasterea mediului
  • Educatie pentru societate:
    • Educatie sanitara
    • Educatie rutiera
    • Educatie moral civica
  • Educatie artistico-plastica: Pictura, Modelaj, Desen
  • Educatie Muzicala
  • Educatie fizica
  • Activitati practice

Toate activitatile se desfasoara respectandu-se programa instructiv educativa aprobata de MEC.
Cel putin o activitate pe zi se desfasoara in limba engleza.

Gradinita | Afterschool | Cluburi pt. Copii | Galerie Foto | Contact | Parteneriate